Ortodonti

Ortodonti, diş ve yüz düzensizlikleri ile ilgilenen diş hekimliği dalıdır. Latincede düz anlamına gelen” ortos” ve diş anlamına gelen “dontos” kelimelerinden köken alan bir kelimedir.

 

 

Ortodonti sadece dişler arası anormalliklerle değil alt ve üst çeneler arası iskeletsel düzensizlikler ve gelişim bozukluklarıyla da ilgilenir.

Ortodontide temel amaç düzensizlik oluşumun engellemektir. Yani hastayı olası ortodontik anormalliklerden uzak tutmaktır. Örneğin erken yaşta çekilen süt dişinin yerine bir “yer tutucu” yapmak olası bir çapraşıklık durumunun önüne geçtiği için koruyucu ortodonti olarak nitelendirilebilir.

 

 

 

Koruyucu tedavilerin yapılmaması, genetik etkenler vs. sonucu anormal diş dizilimleri ve çene ilişkileri meydana gelmişse tedavi edici ortodonti uygulamaları yapılır. Ortodontik tedavide vakanın durumuna sabit ya da hareketli apereylerle müdahale yapılabilir.

 

 

 

diş-teli-ortodonti

 

Vakanın durumuna göre farklı tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

Ortodonti tedavisi hangi yaşlarda yapılabilir?

Ortodontik tedaviler için yaş sınırlaması neredeyse yoktur. Dişsel anomalilerde (çapraşıklık, dişler arası aralıklar) her yaşta tedavi yapılabilmektedir.

İskeletsel anomalilerde (örn: alt çene önde ise) hastanın gelişim çağında yapılan müdahalelerle çene gelişimi yönlendirilebilir. Kemik gelişim tamamlanmış ise ileri cerrahi operasyonlarla anomaliler düzeltilebilir. Bu yüzden gelişim çağında yapılan tedavilerden daha sağlıklı ve kolay sonuç alınabilimektedir.

Teller görünmeden ortodontik tedavi mümkün mü?

Vakanın durumuna göre braketler (diş üzerine yapıştırılan minik kare parçalar) görünmeyecek şekilde iç taraftan yapıştırılabilir.

Porselen braketler kullanılarak tedavi süresince nispeten daha estetik bir görüntü elde edilebilir.

Ortodontik tedavi çok uzun sürer mi?

Vakanın durumuna göre ortodontik tedaviler genellikler  3-6 ay ila 2 yıl arasında sürmektedir. Tedavi esnasında dişlere aşırı kuvvet uygulanması olumsuz sonuçlara yol açacağı için dişler çok hafif kuvvetler uygulanarak uygun yere hareket ettirilir. Bu yüzden ortodotik tedaviler uzun zaman almaktadır.