Diş taşlarını temizletmek zararlı mıdır?

Diş taşları, diş temizliğinin iyi yapılamadığı yerlerde biriken bakteri plağının, tükürük mineralleriyle birleşip sertleşmesiyle meydana gelen yapılardır. Diş taşlarının direkt olarak diş veya dişetine zararı yoktur ancak plak birikimine sebep olduğu için diş ve dişetlerini tehdit eder. Bu yuzden mutlaka temizlenmelidirler. Diş taşı temizliğinin herhangi bir zararı yoktur aksine dişeti sağlığı için kesinlikle yapılması gereken bir işlemdir.

Hamilelik döneminde diş tedavisi yapılabilir mi?

Hamilelik dönemi 3 trimester’a ( üç aylık dönemler) ayrılır. İkinci trimester (yani 4.-6. aylık dönem) diş tedavisi için uygundur. Diğer dönemlerde yapılması gereken acil müdahaleler için mutlaka kadın-doğum doktorundan konsültasyon istenir. Hamilelik döneminde hormonel değişiklikler bağlı olarak dişetlerinde şişme ve kanamalar (hamilelik gingivitisi) olabilir. Bu yüzden hamilelik döneminde ağız hijyenine özellikle dikkat etmek gerekir.

Diş tedavilerini bayıltarak (genel anestezi altında) yapmak mümkün müdür?

Diş tedavileri esnasında genellikle lokal anestezi (kısmi uyuşukluk) tercih edilir. Genel anestezi işlemi lokal anesteziye nispeten çok daha karmaşık bir işlemdir. Genel anestezi de komplikasyon riski ve uygulama maliyeti çok daha yüksektir. Bu sebeplerden dolayı genel anestezi altında diş tedavisi ekstrem vakalarda (ileri psikiyatrik sorunları olanlarda, uyumsuz çocuklarda vs) ameliyathane ortamında uygulanabilmektedir.

İmplant ameliyatı esnasında ya da sonrasında ağrı olur mu?

İmplant ameliyatı esnasında lokal anestezi uygulaması yapıldığı için hasta ağrı hissetmez. Ancak ameliyat sonrasında ortalama 1-2 gün ağrı kesicilerle idare edilebilecek boyutta ağrı olabilmektedir. Ameliyat esnasında çene kemiği üzerinde işlem yapıldığı için ameliyatın yapıldığı bölgede birkaç gün boyunca şişlik olabilir.

Yirmi yaş dişleri neden çekiliyor? Başka tedaviler uygulanamaz mı?

Yirmi yaş dişleri genellikle dişin çene kemiği üzerinde kendisine yeterli yeri bulamaması sonucunda yanlış pozisyonda sürmesinden ya da hiç süremeyip gömülü kalmasından dolayı çekilir. Bazı durumlarda ise diş kısmen sürer, yer darlığı sebebiyle sıkışır ve daha fazla süremez. Bu durumda da dişin çekimi gerekir. Aksi takdirde dişin etrafında lokal enfeksiyon odakları oluşarak şiddetli ağrı ve ağız açamama gibi şikayetlere neden olur.

Herhangi bir problem yaratmayan, pozisyonu düzgün yirmi yaş dişlerinin çekimi gerekli değildir.

Amalgam dolgu zararlı mı?

Amalgam, diş hekimliğinde çok eskiden beri kullanılmakta olan fiziksel direnç ve sızdırmazlık yönünden çok başarılı, aynı zamanda ekonomik bir dolgu materyalidir. Amalgam, içeriğinde birkaç çeşit metal (çoğunluğu gümüş) ve yeterli miktarda civa ihtiva eder.

Amalgam hakkında sık sık sağlığa zararlı olduğu yönünde spekülasyonlar çıksa da bilimsel araştırmalar amalgamın sağlık açısından güvenli olduğunu ortaya koymaktadır.

Medyada yer alan “amalgam zararlı” temalı haberler, amalgam dolgusu olan hastalar tarafından endişeyle karşılandığı için Türk Dişhekimleri Birliği (TDB) şu adresde yer alan açıklamayı kamuoyuna sunmuştur.

Süt dişlerinin tedavisinde iğne (anestezi) yapılınca daimi dişler çıkmıyormuş. Bu doğru mu?

Bu durum halk arasında kulaktan kulağa yayılan asılsız bir söylentiden ibarettir. Süt dişi köklerinin hemen altında daimi diş germi (gelişmekte olan diş formu) bulunur. Alttaki daimi diş gelişimi ilerledikçe üstteki süt dişinin köklerini eritmeye başlar. Kökleri eriyen süt dişleri ya kendiliğinden düşer ya da doktor tarafından çekilir.

 

Süt dişinin tedavisi ya da çekimi esnasında yapılan anestezi uygulamasının altta gelişmekte olan daimi diş ile bir alakası yoktur.